Müşteri Hizmetleri   +(212) 567-2267   info@thebestmanken.com

Sıkça sorulan sorular

Vitrin mankenleri hakkında merak edilen konularla kalite, stil, kullanılan malzemeler, bakım, temizlil ve saklama koşulları uygunluğu hakkında sıkça sorulan sorulardan derlediklerimiz..

Vitrin mankeni beden ile omuz arasındaki kol birleşim yerlerinde sıfıra sıfır paralellikte olması, kol ve bilek birleşme yerleri, bel ve bacak arasındaki birleşme yerleri ve kullanılan aparatlar ( Kol, bacak, bel ) uygun açıklıkta olmalıdır. Vitrin mankeni parmak uçları zarif, belirli detaylara sahip olmalı özellikle, vitrin mankeni ayakabı ile giydirilecek ise bu özelliğe dikkat edilmelidir. Vitrin mankeninin renklendirilmesinde kullanılan boya kalitesi gözle görünür bir şekilde hissedilmelidir.Vitrin mankeni boyası işçiliği ne kadar kaliteli ise, vitrin mankeni ana malzemesi olan polyester (fiberglass) ve macunlama işlerinin birinci sınıf olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Vitrin mankeni ağırlığı, vitrin mankeninin kalitesi için bir ölçü olmamakla beraber, mankenin kıyafeti taşıma kapasitesi önemlidir. İdeal ağırlıktaki bir vitrin mankeni kolay bir şekilde giydirilebilmelidir. İdeal vitrin mankeni ağırlığı bayanlarda 12 kg erkek mankenlerde ise 14 kg dır. Vitrin mankenleri geleneksel heykel teknikleri kullanılarak üretilmektedir. Mağanızda kullanılacak vitrin mankenlerinin stili, mağaza tarzınıza uygun olarak belirlenmeli, müşterinin satın almak için karar verdiği yerin satış mağazası olduğu unutulmamalıdır. Mağazanın ve markanın kalitesinin vurgulanması kaliteli vitrin mankeni ile mümkün olabilir. Mağazalar için kaliteli vitrin mankeni kullanmanın önemi son derece önemlidir. Vitrin mankenleri müşteriyi mağazaya çekebilecek görsel niteliklerde ve fonksiyonlarda olmalıdır. Vitrin mankeni toptan veya perakende bir giyim mağazasının karekteristik özelliklerini, kimliğini ifade etmektedir. Sektördeki yerinizi ve kalitenizi ortaya çıkarmanın bir yoluda vitrin mankeni’nden geçmektedir. Bir vitrin mankeninin kullanım amacının sadece satış geliştirme veya pazarlama hedeflerinin gerçekleşmesi için değildir. Mağazanızın içinde veya vitrinde kullandığınız manken kalitesi firmanızın prestijini ve marka değerini ortaya çıkarmaktadır.
Genellikle fiberglass polyester kullanılarak üretilen vitrin mankenleri fiberglass ana malzemeden kalıp çıkarılma yöntemi kullanılarak üretilmektedir.Fiberglass kullanılarak üretilen vitrin mankenleri çok daha kaliteli ve tok bir görünüme sahip olduğu gibi insan bedenine en uygun form ve görünüm fiberglass kullanımı ile elde edilmtedir. Vitrin mankeni yapımında kullanılan plastik malzeme ise vitrin mankeninin kalitesiz bir görünüme sahip olmasının yanında çok daha dayanıksız olmasına neden olmaktadır. Plastik vitrin mankenleri fiberglass vitrin mankenlerine oranla çok daha ucuz olmasına rağmen tekstil ve mağazacılık sektöründe tercih edilmemektedir. Son yıllarda kalıp teknolojisi ve Cnc torna tezgahlarının yüksek kabiliyeti nedeni ile çok daha hızlı üretildiği gibi hatasız olarak vitrin mankeni üretimi yapılabilmektedir.
Bayan vitrin mankeni, erkek vitrin mankeni, çocuk vitrin mankeni ve özel vitrin mankeni olarak vitrin mankenlerini 4 ana gruba ayırabiliriz. Ayrıca bayan ve erkek vitrin mankenleri pantolonluk vitrin mankeni, büst vitrin mankeni ve tors olarak kendi aralarında farklı ürün gruplarına ayrılmaktadır.

Klasik vitrin mankeni: Az hareketli, naturel makyaj görünümüne sahip klasik vitrin mankenleri üzeriden yıllar geçmesine rağmen değerini yitirmeyen, kıyafet türü olarak örnek teşkil eden, alışılmış ve yenilik gerektirmeyen geleneksel kıyafetlerin sergilenmesi için üretilmektedir.

Abiye vitrin mankeni: Vitrin mankeni duruş özelliği, makyaj göğüs ve sırt yapısı bacak duruşları başta olmak üzere frapan özelliklerde göz alıcı, alımlı ve dikkat çekici özelliklere sahiptir. Abiye tarzı vitrin mankeni, abiye olarak hazırlanan seçkin ve özel kıyafatlerin sergilenmesi amacı ile tasarlanarak üretilmektedir.

Spor vitrin mankeni:Omuzlar geniş ve yapılı, atletik ve hareketli bir görünümle bayan-erkek formunda olmaktadır.

vitrin mankeni temizlikVitrin mankeni bir kıyafetin, bir müşteri üzerinde nasıl görüneceği konusunda görsel bir görüntü sağladığı için mağazacalık sektörünün vazgeçilmez bir unsurudur. Mağazanızda satışını yaptığınız ürünleri vitrin mankeni sayesinde müşterilerin dikkatini çekecek şekilde sergileyebilirsiniz. Ancak Mağazanızda ürünlerinizin teşhiri için kullandığınız vitrin mankenlerinin temizliği, bakımı ve saklanması son derece önemlidir. Mağazanızda kullandığınız yüksek kalitede olan vitrin mankeni ürün ve aksesuarları aynı zamanda uzun vadeli bir yatırım ve işletme reklam kaynağıdır. Bu sebeple vitrin mankeni bakım ve saklama kurallarına uyulması mankeninizi uzun bir süre hasarsız olarak kullanabilmeniz için gereklidir. Mağazanızda kullandığınız mankenleri verimli kullanmanın yolu bakım talimatlarına uymakla mümkündür. Vitrin mankenlerinin temizliği, bakımı ve saklama koşullarına eksiksiz uymanızı tavsiye ederiz. Vitrin mankeni ve vitrininizde bulunan diğer parçalara dokunmadan önce ellerinizi yıkayınız ve vitrininizi temiz tutmak içim elektrik süpürgesi ile tozları vakum ile çekiniz. Düzenli olarak vitrinin tozlardan arındırılması mankeninizi temiz tutmanızı sağlar. Vitrin mankeni üzerinde bulunan lekeleri çıkarmak için, aşındırıcı ve korozyona sebep olan kimyevi maddeler kullanmayınız. Manken üzerinde bulunan yağ ve lekeleri çıkarmak için bir miktar diş macunu ve eski bir diş fırçası yeterlidir. Yumuşak bir bez ve sabunlu su yardımıylada mankeninizi kir ve lekelerden arındırabilirsiniz. Manken üzerinde Küçük çentik ve çizikler var ise manken boyası ve ince bir fırça yardımı ile çizikleri kapatabilirsiniz. Küçük çiziklerin boya yardımı ile kapanması vitrininizin kalitesiz görünmesine engel olur. Çok fazla hasarlı bir vitrin mankeni mağazanızın prestijini ve kalitesini olumsuz etkiler! Bu sebeple hasarlı bir mankeni mağazanızın vitrininde asla bulundurmayınız. Kullanmadığınız vitrin mankenlerini deponuza saklamadan önce orijinal mukavva ambalajına veya hava kabarcıklı ambalaj malzemesi ile sarınız. Mankenlerinizi mukavva ambalajında veya hava kabarcıklı ambalaj malzemesi ile sararak saklamak yanlışıkla düşürülme sonucu olabilen kırılmaları önlemektedir. Vitrin mankenlerinin en hassas ve hasar görme riski en fazla olan kısmı parmaklarıdır. Vitrin mankenini deponuza saklamadan önce parmaklarını ayrı ayrı hava kabarcıklı ambalaj malzemesi ile sarmayı ihmal etmeyiniz! Deneyimlerimiz ile sabit olan en fazla kırılma sorununun vitrin mankenlerinin parmaklarında yaşandığıdır. Vitrin mankeni yüz bölümü makyaj ve boyama özelliklerine sahip ise mankeni deponoza kaldırmadan önce baş bölgesini ayrıca sarmanızı tavsiye ederiz.